Dlaczego powinieneś zainwestować w zieleń w biurze?

Dorosły człowiek spędza w pracy bardzo dużą część swojego życia, biuro staje się jego drugim domem. Ważne więc by ta przestrzeń sprzyjała jego dobrostanowi, a nie odwrotnie. Jednym ze sposobów na uczynienie biura przyjaźniejszym jest inwestycja w zieleń w biurze, której wpływ jest bardziej wielowymiarowy, niż podejrzewasz.

Produkcja tlenu

Już w szkole podstawowej po raz pierwszy dowiadujemy się o zjawisku fotosyntezy. W dużym skrócie podczas tego procesu roślinne chloroplasty przy udziale światła zamieniają wodę i dwutlenek węgla w glukozę, która jest im niezbędna do życia oraz tlen – produkt uboczny całego procesu. Część z produkowanego tlenu zużywają w procesie oddychania, ale reszta pozostaje dla nas!

Usuwanie szkodliwych substancji

Naukowcy z NASA już latach 90. doszli do wniosku, że rośliny doniczkowe mogą w znacznym stopniu oczyszczać powietrze z benzenu i formaldehydu, uznanych za substancje kancerogenne. Dzieje się to na dwa sposoby – część absorbowanych przez roślinę szkodliwych dla ludzi substancji jest usuwana przez nią samą, z kolei reszta jest unieszkodliwiana przy pomocy bakterii, których ekosystemem jest system korzeniowy. Warto zauważyć, że różne rośliny pomagają w zwalczeniu różnych zanieczyszczeń, w związku z tym najkorzystniejsza w kontekście czystości powietrza będzie mieszanka różnych gatunków. Tak, w badaniu amerykańskich naukowców największy procent formaldehydu został usunięty z atmosfery przez Dracaenę fragrans, najlepsza w eliminowaniu benzenu okazała się Dracaena Marginata, a trichloroetylenu chryzantema.


Zieleń w biurze jest więc bardzo istotnym graczem w walce z zanieczyszczeniem powietrza, dla optymalnego działania Bill Wolverton – przewodzący badaniami „NASA Clean Air Study” naukowiec, sugeruje ustawienie 1-2 roślin na 9.3. Należy jednak pamiętać, że badania NASA były przeprowadzone w warunkach komór, które jak wskazują naukowcy, nie odzwierciedlają w 100% warunków panujących w pomieszczeniach, trzeba więc analizować ich wnioski z odpowiednią dozą sceptycyzmu.

VOC – volatile organic compounds


Innym ważnym działaniem roślin jest proces transpiracji, który przyczynia się do zwiększenia wilgoci
powietrza
. Zresztą nie tylko on. Rośliny takie jak na przykład Rhapisy i Maranty potrzebują regularnego zraszania, co również może okazać się użyteczne w biurach, których zmorą jest suche powietrze. Wnioski te potwierdza badanie przeprowadzone przez South Bank University.

Zanieczyszczenie hałasem

Rośliny doniczkowe są też silnym zawodnikiem w walce z biurowym hałasem – problemem, z którym musi się zmierzyć każdy pracujący w przestrzeni open space. Nie jest zaskakujące, że wśród tylu ludzi rozpraszające dźwięki są rzeczą nieuniknioną. Projektując biuro, wielu zapomina jednak, że jednym ze sposobów na wytłumienie pomieszczenia są po prostu większe rośliny.

Redukcja stresu

Poza oczyszczaniem powietrza, badacze wskazują również na wpływ roślin na samopoczucie człowieka, zauważając, że zieleń w przestrzeni biurowej przyczyni się do redukcji stresu wśród pracowników. Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez naukowców z University of Surrey donosi, że zieleń w biurze może:

  • Zredukować niepokój o 37%;
  • Zmniejszyć wrogość wśród pracowników o 44%;
  • O 40% zredukować zmęczenie;
  • O 58% zredukować zgłaszane epizody depresyjne.


Do podobnych wniosków doszedł Dr Chris Knight wraz z zespołem badawczym z Exeter University, którzy wskazują, że pracownicy osiągają lepsze wyniki gdy w ich miejscu pracy znajdują się rośliny. Zresztą to, że praca w zielonej przestrzeni jest przyjemniejsza i łatwiejsza jest wnioskiem dość intuicyjnym, z którego większość z nas zdaje sobie sprawę. Profesor Cary Cooper wskazuje, że 1/3 kandydatów uważa wystrój biura za ważny czynnik w wyborze przyszłej pracy. Do podobnych wniosków doszli naukowcy badający ten problem wśród pracowników sektora medycznego, według których biophilic design zwiększa przywiązanie do miejsca pracy.


Zgodna jest również Tina Bringslimark, która w swoim przeglądzie literatury z 2009 roku pisze, że rośliny doniczkowe w biurach przyczyniają się do redukcji stresu i zwiększonej tolerancji bólu. Niektórzy badacze postulują również pozytywny wpływ zieleni na kreatywność.

Chamedora

Jaką roślinę wybrać?

Większość roślin gdy znajdzie się w Twoim biurze, będzie miała wpływ podobny do opisanego wyżej. Gatunkami używanymi najczęściej w badaniach są Epipremnum aureum, Syngonium, Aglaonema, Dracaena, Philodendron, czy Sansevieria.
Zastanawiając się jaką roślinę wybrać, weź jednak pod uwagę przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujesz – poziom nasłonecznienie, wilgotność powietrza etc. Odpowiedz sobie na pytanie gdzie chciałbyś, żeby rośliny się znalazły… Decydując się na zieleń w biurze, skonsultuj się ze specjalistą – zapraszamy do kontaktu z nami, w swojej ofercie mamy zarówno zaprojektowanie, jak i realizację zieleni w przestrzeniach biurowych.